جرثقیل سقفی

انتخاب بهترین جرثقیل سقفی برای استفاده کنندگان آن کاری سخت و دشوار می باشد. حوزه های کاربردی مختلف و صنعت ها نیازمند به خدمات حمل بار در کارگاه می باشند. در این مطلب شما را با جرثقیل سقفی، معیار های موثر بر قیمت و ملاک انتخاب آن آشنا می کنیم.  

جرثقیل سقفی چیست؟

جرثقیل دستگاهی است برای حمل وسیله هایی با وزن سنگین در مکان های بزرگ مانند انبارها، سوله ها، محیط های طبیعی و … مورد استفاده قرار می گیرد.

جرثقیل انواع مختلفی دارد که ما در این مقاله به انواع جرثقیل سقفی می پردازیم و هر کدام را جداگانه توضیح می دهیم.

جرثقیل های سقفی دو نوع هستند. جرثقیل های دستی و جرثقیل های برقی که در بازار وجود دارند و افراد با توجه به نیاز خود و مشخص کردن بار از آن می خواهد تا وسیله مورد نیاز آنها را حمل کند و سپس جا به جا کند.

جرثقیل سقفی با نام جرثقیل پل هم شناخته می شود که در محیط های صنعتی کاربرد بسیاری دارد. این نوع جرثقیل از یک باند فرودگاه موازی که دارای پل می باشد تشکیل شده است.

جرثقیل پل می تواند اجسام را بلند کند و در امتداد همان باند به طور موازی توسط پلی که برای آن تعبیه شده است اجسام را جا به جا کند. خود جرثقیل سقفی به دو نوع تک پل و دو پل تقسیم می شود که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند و متناسب با نیازتان می توانید آن را خریداری کنید.

کاربرد جرثقیل سقفی

جرثقیل سقفی یکی از وسیله های مهم و مورد نیاز صنایع می باشد که جا به جایی باز آن نسبت به جرثقیل معمولی بیشتر می باشد. 

انواع جرثقیل برقی سقفی

 

جرثقیل برقی سقفی تک پل (Single Girder overhead Crane)

 این جرثقیل به علت پوشش دادن کل محوطه از کاربرد و قابلیت های بالایی برخوردار است و قادر می باشد در جهت طولی و عرضی، حمل و جا به جایی بار داشته باشد. همین امر باعث می شود تا در سالن ها برای جا به جایی از این نوع جرثقیل استفاده کنند. 

جرثقیل سقفی تک پل

جرثقیل سقفی تک پل در دو نوع رونشین و آویز می باشد که در نوع رونشین بر روی ریل نصب می شود و می تواند روی آن حرکت کند. و نوع آویز آن،جرثقیل به حالت آویز بوده و در زیر ریل تیری به صورت آویزان حرکت می کند.

جرثقیل برقی سقفی دو پل (Double Girder overhead crane Crane) 

این جرثقیل به علت سرعت و قدرت بالای آن از مزایای بسیار جهت خرید هم برخوردار می باشد و بهره برداری از آن زیاد است.

جرثقیل سقفی دو پل

یکی از نکات قوت جرثقیل برقی سقفی دو پل این است که با هر محیطی سازگاری دارد و ایمنی آن در انجام کار بیشتر می باشد. این جرثقیل طراحی های مختلفی دارد که در دهانه های مختلفی ساخته شده اند.

جرثقیل برقی سقفی آویز (Hanging overhead crane)

 با استفاده از این نوع جرثقیل می توانید در محوطه سالن برای جا به جایی اجسام استفاده کرد و بالابر را می تواند در هر مسیری جا به جا کند. جرثقیل سقفی آویز در صنعت منوریل کاربرد بسیاری دارد و در دو نوع جرثقیل سقفی برقی آویز مستقیم و منحنی می باشد. معمولا از جرثقیل سقفی آویز می توان تا ظرفیت ۱۰ تن استفاده کرد و با دهانه ۲۴ متر طراحی می گردند.

شرایط استفاده از جرثقیل سقفی

جرثقیل سقفی تک پل در مکان هایی مورد استفاده قرار می گیرد که از نظر ابعاد کوچک هستند زیرا جرثقیل سقفی تک پل دارای دهانه کوتاه است. جرثقیل سقفی تک پل سبک تر از جرثقیل سقفی دو پل می باشد.

مراحل راه اندازی و نصب این جرثقیل به آسانی انجام می شود؛ همچنین جداسازی قطعات آن به سادگی صورت می گیرد. از جرثقیل سقفی دو پل در محیط های بزرگ، کارگاه ها، فروشگاه و طبقات بالا استفاده می شود.

جرثقیل های سقفی عموما برای جابه جایی بار ها با ظرفیت های سنگین مورد استفاده قرار می گیرد و جرثقیل تک پل نسبت به دو پل استفاده گسترده ای دارد.

دو عامل مهم که در هزینه جرثقیل تاثیر گذار می باشند، حجم بار و طول جرثقیل است. در جرثقیل های سقفی تک پل طول و ظرفیت کمتر از جرثقیل سقفی دو پل می باشد. به همین دلیل کارکرد و فناوری استفاده از جرثقیل سقفی تک پل کمتر از جرثقیل سقفی دو پل می باشد و هزینه تک پل نسبت به دوپل پایین تر است.

قیمت جرثقیل سقفی 

قیمت جرثقیل سقفی بر اساس یکسری از معیار ها مشخص می شود که در زیر به نیمی از آن ها می پردازیم.

بلند کردن اجسام توسط جرثقیل سقفی

برای این کار باید دو مورد مهم را مورد بررسی قرار دهیم. در مرحله اول اول باید بدانیم بار در چه ارتفاعی از دستگاه جرثقیل سقفی قرار دارد و در مرحله دوم اینکه بار در چه ارتفاعی نسبت به جرثقیل قرار می گیرد. به طور کلی طول زنجیر که با بالابر خریداری می کنید بسیار مهم است. در صورت کوتاه بودن زنجیر امکان اضافه کردن دوباره زنجیر به آن وجود ندارد و زنجیر را باید به طور کامل تعویض کنید؛ که هزینه سنگینی را هم در بر خواهد داشت اما اگر در همان ابتدا زنجیر با مقدار کافی تهیه کنید هزینه زیادی را متحمل نخواهید شد.

سرعت جرثقیل سقفی

یکی از مشخصه هایی که از دید خریداران خیلی مورد توجه قرار نمی گیرد ولی بسیار ضروری و حیاتی می باشد؛ سرعت بالا بردن(lifting speed) می باشد.سرعت های معمول از 2 فوت بر دقیقه تا 16 فوت بر دقیقه هستند و سرعت های بالاتر از آن تا 100 فوت بر دقیقه تولید شده است.

برق ورودی جرثقیل سقفی

یکی از مهمترین پارامترها برای تهیه جرثقیل سقفی برق ورودی آن می باشد. مقدار ولتاژ و نوع ورودی برق جرثقیل را باید قبل از خریداری تعیین کنید. در صورت استفاده از جرثقیل با ولتاژ نامناسب احتمال سوختن موتور جرثقیل را در بر دارد.

نوع آویز جرثقیل سقفی

به صورت کلی دو نوع آویز برای جرثقیل های سقفی داریم. نوعی از آویز ها دارای شفت (shaft) و نوعی دیگر از طریق هوک (hook) به محل تعبیه متصل میشود.