5 مرحله اجرای سقف شیروانی با ورق گالوانیزه به همراه تصویر

سقف شیروانی با ورق گالوانیزه

همه ما به خوبی می دانیم که در ساختمان سازی مرحله نصب سقف یکی از مهم ترین قسمت های سازه محسوب می شود. در این مطلب شما را با نحوه ی اجرای سقف شیروانی با ورق گالوانیزه آشنا خواهیم کرد.

چند سالی می شود که از ورق های گالوانیزه برای پوشش دهی و ورق شیروانی استفاده می کنند. همین امر باعث شده است تا این ورق ها از محبوبیت بالایی در میان حوزه ساخت و ساز برخوردار باشند. هزینه این ورق ها به دلیل مقرون به صرفه بودن قیمت ورق گالوانیزه مناسب می باشد و دلیل عمده استفاده بیشتر از ورق های گالوانیزه برای سقف های شیروانی به علت استحکام بالای این ورق ها در برابر تغییرات دمایی و رطوبت است.

 در ادامه مطلب از آرتاویل ساخت به معرفی اجرای سقف با ورق گالوانیزه به همراه تصویر خواهیم پرداخت .

 

آموزش نصب سقف شیروانی فلزی

نصب سقف شیروانی فلزی به مهارت و تجربه بالایی نیاز دارد و قبل از آنکه بخواهید وارد مرحله نصب سقف شوید باید نحوه آهن کشی سقف شیروانی را به خوبی بشناسید.

در زیر 5 مرحله اجرای سقف شیروانی با ورق گالوانیزه را برای شما توضیح داده ایم :

مرحله اول 

در مرحله اول ورق شیروانی به صورت طولی برش داده می شود. لازم به ذکر است که طول اکثر ورق های شیروانی باید 9.8 متر در(32 فوت) باشد. برای برش ورق های شیروانی می توانید از سه دستگاه فرز، قیچی مخصوص و اَره گردبر استفاده کنید.

سرعت برش دستگاه فرز نسبت به اَره بیشتر و سرعت هر دوی آنها نسبت به قیچی مخصوص بالاتر می باشد؛ اما از نظر ایمنی کار با قیچی مخصوص برای برش ورق شیروانی ایمن تر است.

 

 اعمال سقف ورق گالوانیزه 1

 

مرحله دوم

در این مرحله باید روی لبه های ورق شیروانی با استفاده از مته سوراخ ایجاد کنید. دقت کنید که اندازه سر مته باید 5 میلی متر باشد و همانطور که در شکل مشاهده می کنید از لبه ورق به اندازه 20.4-15.3 سانتی متر فاصله بیندازید. 

 

 اعمال سقف ورق گالوانیزه 2

 

مرحله سوم

در مرحله سوم بایدورق ها را به صورت افقی روی شاهتیرها یا خرپاها قرار دهید و به آرامی شروع به نصب کردن ورق کنید. توجه داشته باشید که بهتر است انتهای ورق را با استفاده از نوار چوب یا پلاستیک بسته تا باد و باران به زیر ورق نفوذ نکند.

 

 اعمال سقف ورق گالوانیزه 3

 

مرحله چهارم

در این مرحله باید از پیچ ها برای محکم کردن ورق شیروانی به تیر ها استفاده کنید که بهتر است از پیچ های 10*5.2 سانتی متری و واشر های پلی کربنات استفاده شود. این کار را تا زمانی که سقف کاملا پوشانده شود انجام دهید.

ورق بعدی را به اندازه 5.5 سانتی متر بر روی ورق کناری اورلپ کنید. 

 

اعمال سقف ورق گالوانیزه 4

 

مرحله پنجم

پس از پایان کار برای یک قسمت، تمامی مراحل را برای قسمت های دیگر هم انجام دهید. نحوه انجام کار در شکل زیر به طور واضح مشخص می باشد. دقت کنید اگر سقف شما دو طرف آن شیب دارد این مراحل را برای طرف های دیگر آن هم انجام دهید و یک کلاهک روی قسمت مشترک قرار دهید.

 

اعمال سقف ورق گالوانیزه 5

 

نحوه اجرای سقف شیروانی با ورق گالوانیزه

اولین مرحله برای اجرای سقف شیروانی با ورق گالوانیزه انتخاب جنس ورق مصرفی است که شما می توانید از ورق های پی وی سی، فایبرگلاس یا فلزی استفاده کنید. هر کدام از این جنس ورق ها دارای مزایا و معایبی برای خود می باشند.

یکی از بزرگترین مزایای ورق شیروانی از نوع PVC شفافیت آن است که باعث می شود در طول روز نور به داخل بتابد. 

‏PVC نسبت به ورق شیروانی فلزی ارزانتر است و یکی از بزرگترین مزایای این ورق این است که به اندازه ورق فلزی دوام ندارد و در وزش باد شدید ممکن است به راحتی نابود شود.

همانطور که در بالا اشاره کردیم یکی از با دوام ترین ورق های شیروانی ورق فلزی است. نوع فولادی و آلومینیوم آن در برابر خوردگی بسیار مقاوم بوده و همچنین طول عمر آن حدود 100 سال دارد.

از دیگر مزایای ورق فلزی این است که در بارندگی دوام بیشتری دارد، در برابر پوسیدگی مقاوم است و غیر قابل احتراق بوده است. از معایب ورق های شیروانی فلزی را می توان به هزینه بالای آن نسبت به ورق های دیگر اشاره کرد که با توجه به استحکام بالای آن مقرون به صرفه می باشد. 

 

مراحل نصب ورق گالوانیزه چگونه است؟

یک سری موارد را برای نصب ورق گالوانیزه سقف باید رعایت کرد که در زیر به آنها اشاره کرده ایم:

  • ایجاد سوراخ بر روی لبه ورق ها
  • محکم کردن ورق با استفاده از پیچ
  • تکمیل قسمت دیگر ورق شیروانی به همان صورت
  • برش طولی ورق ها به میزان 9.8  متر 
  • قرار دادن ورق ها روی شاهتیرها یا ستون که به خرپاهای پشت بام وصل شده اند

 

جمع بندی 

از گذشته تا به امروز آب باران در بارندگی های شدید بر روی سقف شیروانی برای جلوگیری از زنگ زدگی سقف اهمیت بسزایی داشته است. یکی از گزینه های مطلوب برای سقف شیروانی، ورق های گالوانیزه کرکره ای است که به دلیل فرمینگ خاص و شکل آن برای مناطق بارانی بسیار مفید می باشد. در این مقاله سعی کردیم که شما را با نصب سقف شیروانی با ورق گالوانیزه به همراه تصویر آشنا کنیم.